piątek, 13 grudnia 2013

STAN WOJENNY

 13 grudzień 1981 rok. Czas, gdy byłem żołnierzem w LWP. Jak większość dzisiejszych 40-70 latków. Wystraszony, przemarznięty, niewyspany, bo o 2 w nocy został ogłoszony alarm i staliśmy na mrozie do 6 rano. 
  Później obejrzeliśmy przemowę generała Jaruzelskiego. Znowu strach, co dalej, co z rodzinami. Dalej już rzeczywistość, patrole, ochrona węzłów gazowych, wodnych, stacji przeładunkowych PKP itp.
   Dzisiaj wiesza się psy na gen. Jaruzelskim, ale Ci wszyscy, którzy wtedy byli skoszarowani wiedzą, że do dramatu było blisko. W Gdańsku żołnierzy rosyjskojęzyczni chodzili w polskich mundurach! Mógłbym wiele opisać tu sytuacji, ale niedowiarków nie przekonam, a uznających Stan Wojenny za jedyne wyjście, nie muszę. Chcę tylko powiedzieć, że szanuję pana Jaruzelskiego za Jego odwagę w tamtym czasie, za uratowanie setek istnień ludzkich, za uniknięcie bratobójczej wojny. Dzisiejsze ,,elity" polityczne, te, negujące wprowadzenie stanu wojennego, te, które w swej miłości do bliźniego, z radością chcieliby zobaczyć Jaruzelskiego na gałęzi, nie mają znikomego procentu kultury, powagi, odpowiedzialności, jaką ma pan Jaruzelski. Jak łatwo Kaczyńskiemu dzisiaj maszerować, wznosić okrzyki, hasła, oskarżać rząd, krytykować, szykanować, czy wreszcie obwiniać. Dzisiaj. Właśnie teraz, gdy mamy wolność słowa, tak źle przez Niego rozumianą i interpretowaną.Wtedy, gdy dzisiaj będzie maszerował w rocznicę tamtych dni, gdy za okrzyki, za hasła można było dostać pałą w głowę, za oskarżanie iść siedzieć, za manifestacje antyrządowe trafić na internowanie, MILCZAŁ. Nie stanowił zagrożenia dla ówczesnych władz, nie był kimś szczególnie ważnym w podziemiu, aby został internowany. Nie obawiano się Jego akcji antyrządowych. Gdyby 30 lat temu, 1/10 dzisiejszej energii wymierzył w PZPR, stałby obok tych wszystkich, którzy spędzali m-ce, lata w więzieniach. Dzisiaj, gdy mamy wolność, demokrację, którą tak neguje PiS, nie sztuką jest, ani nie potrzeba odwagi do tak destrukcyjnych zachowań. Kaczyński był i pozostanie cieniem wielkich ludzi, takich jak Mazowiecki, Kuroń, Wałęsa i inni. Szacunek panie Generale.

74 komentarze:

 1. Dzisiejsi "wodzowie", z Kaczyńskim i Tuskiem na czele, nie dorośli Generałowi Jaruzelskiemu do pięt. Pamiętasz, z jaką wyrozumiałością traktowali oszołoma, który uderzył Generała kamieniem w twarz?. Oglądając oraz słuchając tych zwasalizowanych wichrzycieli i szambonurków, widzę kloakę narodu polskiego. Coraz bardziej jestem przekonany, ze stanowią oni najmniej wartościowy element społeczeństwa. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie nazwę takich jak Ty "kloaką ....." bo jestem w przeciwieństwie do Ciebie człowiekiem wychowanym. Napiszę tylko, że Jaruzelskiego uważam za kolaboranta sowieckiego i zdrajcę Narodu Polskiego. Powinien zostać osądzony, pozbawiony tytułu, z okrojoną do minimum emeryturą. Puścić go wolno i niech zazna dobrobytu za zwykłą emeryturkę, bez specjalnych przywilejów w lecznicach rządowych czy wojskowych.

   Usuń
  2. Zapewne Kukliński jest Twoim bohaterem narodowym.

   Usuń
  3. Cześć Essoxv:) Wydaje mi się, że największym zagrożeniem jest Kaczyński i jego spółka z oo. Zresztą znasz moje zdanie. Oczywiście mam wiele do zarzucenia obecnej ekipie, ale pokaż mi inną, która nie dopuści oszołomów Macierewicza do władzy? Jak ja bym chciał zmiany POKOLENIOWEJ w parlamencie, bo chyba tylko taka jest w stanie wygnać te twarze z Wiejskiej, zasiedziałe tam od lat, dziesiątek lat. Pozdrawiam:)

   Usuń
  4. Sam byłem działaczem Solidarności i wiem trochę jak należało lawirować by coś zrobić a nie zniszczyć. Pamiętam jak dziś walczono o podwyżki pensji o poszerzenie uprawnień związków zawodowych o urealnienie ich działań) a nie o zmianę władzy , zmiana władzy wyszła jakość i zaskoczyła wszystkich .(Zresztą stan wojenny wydatnie dopomógł)
   Panowie Kuroń,Mazowiecko Michnik Wałęsa (jako szpica robotnicza) i inni co innego mieli w głowach gdzie im było do obalenia ustroju. Dzisiaj ludzie pokroju Kaczyński i jemu podobni przypisują sobie zdarzenia i rzeczy o których nawet nie mieli pojęcia. Zresztą stan wojenny był złem koniecznym ale jedynym rozwiązaniem dla opanowania rozbuchanego społeczeństwa . Strajkowano dla zasady . Gdyby komuna dodrukowała pieniądze i dała podwyżki strajki by wygasły .

   Usuń
  5. Dokładnie. Pamiętam, jak stawały kopalnie, stocznie, koleje, gdy podwyższono cokolwiek o 10 groszy. Po przewrocie ceny poszły w górę strasznie i....spokój. Pozdrawiam i dzięki za kom.

   Usuń
  6. Kaczyński z PISem są zgrają polskich talibów pod patronatem Watykanu, Może nie tyle Watykanu, co wynaturzonego i pazernego, polskiego kleru. Równie negatywnie oceniam obrotowo-sprzedajne PSL. Nie wiem, czy na naszej scenie politycznej istnieje jakaś poważna partia, która zdecydowałaby się na koalicję z PISem. Tusk i PO już się zużyli. Kaczyści punktują ich niemiłosiernie, coraz częściej bardzo trafnie (co nie jest zbyt trudne). W tej sytuacji widzę szansę dla SLD (bez Kwaśniewskiego, Kalisza i Borowskiego). Palikota, nikt rozsądny i trzeźwo myślący nie traktuje poważnie. Myślę, ze partia, która zdecydowałaby się na zmianę ordynacji wyborczej, likwidację gimnazjów, wyprowadzenie religii ze szkół, likwidację Senatu, ograniczeniem ilości "wybrańców narodu" o co najmniej 50% i reprywatyzację np. banków, mogłaby w cuglach wygrać wybory. Ważna też jest polityka zagraniczna. Należy przestać podskakiwać Rosji, co nie znaczy uzależnić się od niej. Polityka zachodnia wymaga większej wstrzemięźliwości, szczególnie wobec Stanów Zjednoczonych, niemiłosiernie "spokrewnionych" z Izraelem. Pozdrawiam!

   Usuń
  7. Wszystko się zgadza, ale...te sprawy, czy posunięcia obiecuje większość partii przed wyborami. Każda kończy na obiecankach i nawet nie wspomina o ,,programie" przedwyborczym, po wygranych wyborach. Niestety. Pozdrawiam:):)

   Usuń
  8. ja tez tak mysle ....w tej chwili nie ma komu zaufac a istniejacym juz "starym" partiom - naprawde dziekujemy !!!!!! - nowym ugrupowaniom tez juz bym nie zaufal ...co wiec robic ?
   mysle ze dopoki nie zabierzemy sie ( przede wszystkim ! ) za zmiane ordynacji wyborczej ( wybory imienne ! - a nie z listy ! ) - to o demokracji w ogole nie mozemy mowic - ze istnieje w ....naszym kraju ...dwa: - samofinansowanie sie partii a nie z budzetu pansta - czyli z naszych podatrkow ....trzy : - wprowadzenie odpowiedzialnosci karnej dla politykow za bledne i szkodliwe dla naszego kraju rzady ....ciagla weryfikacja !!!!!

   Usuń
  9. DOKŁADNIE. Pod każdym słowem się podpisuję. Głosuję ja na mniejsze zło, a nie na partię. Pozdrawiam i dziękuję za wizytę:)

   Usuń
  10. Podobnie ja 38 lat służby -leśne garnizony po kilka alarmów w miesiącu gdy NATO wychodziło z koszar..3 sylwestra w okopach Wicko Morskie...O grudniu 70 nie oby nigdy.....stan wojenny na granicy ze Słowacją tupali nogami...itd.Ale dzisiaj nie mając mediów normalnych obiektywnych -nie ma siły przebicia. . widzimy efekty na forum dzień bez linczu na PRL jest dniem straconym.
   gazda110@vp.pl
   Nie wiem jak ustawić by być dobrze widocznym jak ty..

   Usuń
  11. Ale dzisiaj wypominają emerytury wcześniejsze. Nie liczą miesięcy, lat na poligonach, kiedy w pracy jest się nawet 2 m-ce non-stop. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy. Gdy piszesz do kogoś, kto ma inną ocenę ,,kloaka", nie pisz dalej, że jesteś wychowany. Jesteś typowym przedstawicielem bandy rozwydrzonych, pełnych nienawiści, chamstwa i prostactwa ludzi. jest was może 18% w Polsce, a uzurpujecie sobie prawo do wszystkiego. Wasze życie jest straszne, pełne kompleksów i braku perspektyw, bo socjal nie wiele da, może da przeżyć. Lepiej atakować niż zakasać rękawy. Twój komentarz pozostawię, aby każdy mógł zobaczyć ,,kulturę i wychowanie" polskiej prawicy. Żal mi ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypisz wymaluj swoje środowisko i siebie opisałeś. Dobrze, że zostawiasz mój komentarz bo dajesz świadectwo o sobie. Piszesz bloga i chcesz żeby gościli u Ciebie różni ludzie a jako gospodarz zachowujesz się po chamsku. Dodam jeszcze tylko tyle, że piszesz tak jak czytasz i rozumiesz co napisano, żal mi Cię. Słowa kloaka nie użyłem pierwszy i nie napisałem o essoxv, że jest nią. Czytaj uważnie napisałem, że nie nazwę takich jak Ty "kloaką ...". Czy zrozumiałeś?

   Usuń
  2. każdy zrozumiał. Żal mi Ciebie. Pod płaszczykiem ,,kultury" pisania przenosisz treści ohydne. Pisząc, że nie nazwiesz kogokolwiek kloaką, bo....masz wychowanie, jasno i wyraźnie to czynisz. Za kogo Ty się uważasz?

   Usuń
  3. Mówił dziad do obrazu a obraz do niego ani razu. A teraz mały cytat a właściwie dwa. Pierwszy Twój "Pod płaszczykiem ,,kultury" pisania przenosisz treści ohydne." A drugi zgadnij kogo "Oglądając oraz słuchając tych zwasalizowanych wichrzycieli i szambonurków, widzę kloakę narodu polskiego." Jaki pan taki kram, należy przytoczyć kolejne powiedzenie.

   Usuń
 4. A ja też przeżyłem stan wojenny i inaczej go pamiętam.Miałem wtedy 19 lat,czułem wokół siłę polskiego narodu.Miałem przyjaciół ,którzy informowali się o katyniu,o wojnie z bolszewikami i cudzie nad wisłą.BYł czas kiedy partyjni funkcjonariusze z SBekami schodzili do tłumu i rozmawiali z nimi bali się.W 1985roku dostałem propozycję zatrudnienia w SB(tzw wywiad środowiskowy)odmówiłem bo mam szacunek do siebie i do moich rodaków i nigdy bym nie straszył nikogo bronią(takie naiwne przekonania o uczciwości).Pamiętam dwa lata stanu wojennego,jak Zomo ścigało w godzinie policyjnej,jak mój nauczyciel historii po internowaniu ,ponieważ nie podpisał lojalki zginął tragicznie na swojej wersalce(spalił się od niedopałka papierosa) i pamiętam moje i moich rodaków straconych kilka lat po to aby generał (zdrajca,ktory zabijał górników i uciekł z katynia) żył na emeryturze.Wiem,że są tacy jak ty ograniczeni funkcjonariusze dla których pełna miska polewki to cel życia.Mieszkałem w wolnych krajach i nie bełkocz o bohaterstwie i wolności zomowców bo w każdym wolnym kraju taki jak jaruzelski powinien zostać zdegradowany i wypędzony do ojczyzny.Każdy miał wybór TY tez kolego,mogłeś rzucić karabin i uciec,a Ty szukasz teraz usprawiedliwienia swojego strachu?Zdradziłeś Polskę tak jak jaruzelski zdradził rodaków i zdradziłeś swoje dzieci i wnuki ,bo one teraz muszą się wyrabiać obcym.
  pzdr.sypiaj spokojnie
  gryfon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zacznę od tego, że nie jestem Twoim kolegą. To co piszesz, wyczytałeś chyba w broszurach, bo jest to zbiór kłamstw .Nie podpisał lojalki? I za to zginął? Czlowieku, to jest chore. Piszesz też, jak to członkowie partii schodzili do ludzi, rozmawiali i bali się. Jak niewiele masz do powiedzenia o tamtym czasie. Gdy dokładnie wczytałem się w Twoje słowa, mogę śmiało stwierdzić, że kłamiesz. Aha, spędziłem w Danii, Francji i Niemczech ponad 16 lat, więc nie pisz mi o tym, co jest tam. I to tyle.

   Usuń
  2. Jako TW czy rezydent. Niby to samo ale nie to samo. Na rezydenta żeś za mało lotny.

   Usuń
  3. Oczywiście Twój nauczyciel historii był skuty kajdankami (zarówno ręce jak i nogi) a może nawet i przykuty do tej wersalki. A po każdej stronie tej wersalki stał zomowiec z długą pałką i po włożeniu papierosa w usta nauczyciela, zabrali ten papieros i położyli mu go na brzuchu. Gdy zajęło się ubranie, nauczyciel dostał kilka razy w głowę, aż stracił przytomność. Zomowcy wysdzli a nauczyciel tragicznie zginął. Czyż nie jest to paralela Smoleńska? Jeżeli ktoś sądzi, że nauczyciel zasnął z papierosem w zębach, po pijaku - to się mocno (nie) myli! A tak nawiasem, to chyba pierwszy cudowny przypadek, gdy ktoś był internowany ze swoją wersalką.

   Usuń
  4. Dzięki za komentarz:)

   Usuń
  5. Ale fantazja z tego pokolenia nic nie będzie ...To tak ja jeden z premierów powiedział
   Jana Krzysztof Bielecki,… źe PRL bardziej zniszczył nasz kraj niż II wojna światowa i okupacja niemiecka?

   Usuń
 5. Mazowiecki ,Kuroń Geremek to żydzi a nie POLACY ,my mieszkamy u siebie i nigdy nie będziemy tolerować przybłęd które działają na niekorzyść naszej ojczyzny, dotarło to do ciebie żydku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc wygnaj Kaczyńskich ród, bo ich pochodzenie jest nie jasne, ale pewne jest, że przybyli z dalekiego wschodu. Poza tym, jestes prostakiem i chamem, bo przychodzisz do kogoś kogo nie znasz i piszesz w ten sposób. Żal mi ciebie, prostaczku.

   Usuń
 6. No panie "autorze" gratuluję.
  Czy ty człowieku tak masz od urodzenia czy tylko ci TVN z GW tak mózg wyprały?
  Skąd ty masz te wiadomości, że "do dramatu było blisko" ? Przecież są dowody na to, iż tak nie było. To jaruzelski zabiegał u ruskich o "bratnią pomoc" lecz oni stwierdzili aby sobie sam poradził (i są na to dowody, wystarczy abyś poszukał).
  Wałęsa ? Tu w ogóle szkoda gadać - IPN j.w.
  Mazowiecki ? to samo.
  Zamiast iść jak zdechła ryba z prądem zacznij myśleć samodzielnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze od kiedy ludzie Twojego pokroju, wierzą w to, co mówi jakiś Rosjanin wyższego szczebla, do tego komunista? Po drugie, wiem, bo byłem w armii.

   Usuń
  2. Mąż był na ASG. Byli też tam oficerowie innych armii. Oficer radziecki opowiadał, jak spali w pełnym rynsztunku przy granicy polskiej, by w każdym momencie wejść do Polski. Osobno trzymali się Czesi. Nie lubili Polaków. Jeden opowiadał, że byli bardzo zawiedzeni wprowadzeniem stanu wojennego, gdyż chcieli "odwdzięczyć się" za wejście wojska polskiego do Czechosłowacji. Też byli wtedy skoszarowani pod granicą polską.
   Szkoda że dyskusja na temat tamtych czasów kończy się na impertynencjach i wzajemnym obrażaniu. I szkoda, że o tamtych czasach mają najwięcej dopowiedzenia ci, którzy problemy tamtych czasów znają tylko z mediów.

   Usuń
  3. Jakie dowody? Wypowiedzi kilku Rosjan? Dowiedz się wreszcie, że Rosjanie mają do nas żal o opuszczenie Ukł. Warszawskiego i RWPG oraz wstąpienie do NATO i UE. Nie jest w ich interesie, by w Polsce panowała zgoda. I jeszcze jedno: ciekawe, ze nagle zaczeli wierzyć Rosjanom ci którzy zawsze oskarżają ich o kłamstwa, np. ws. smoleńskiej. PS. Wypowiedzi polityków zachodnich na temat stanu wojennego http://tiny.pl/h1nj9 oraz ciąg dalszy Wywiad z generałem: http://tiny.pl/hjg79

   Usuń
  4. Probus, wali mnie żal paru ruskich komuchów. Paru komuchów i różowych w Polsce to nie Polska. Paru komuchów w ZSRR to nie Rosja. Polacy i Rosjanie to dumne narody choć nie mające szczęścia. Pasożytów w końcu pogonia bo nie takie cesarstwa i imperia w historii upadały.

   Usuń
  5. Lena. Ja doskonale wiem, że tak było. Piszę właśnie o tym w poście, ale niestety, nie wszyscy chcą myśleć samodzielnie, wolą sluchac RM itp.

   Usuń
  6. Probus:) Dokładnie to samo pisałem, naraz wierzą ,,komunistom" i ,,czerwonym". To wybiórczość, co? Pozdrawiam:)

   Usuń
 7. znasz życiorysy tych panów co ich wymieniłeś ,Kuronia czy Mazowieckiego ,to wszystko malowane lisy, a takich jest dużo więcej ,nie POLAKÓW ,w sejmie aż roi się od nich , dlatego POLSKA tonie, nie rób z nich bohaterów bo oni nigdy nie zasłużyli się dla naszego kraju , wręcz przeciwnie .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, tak jak Ty, tak i ja mam prawo do osądów. Ja ich cenię i szanuję. Piszesz farbowane lisy.To co można napisać o ludziach pokroju Kaczyńskiego Jarosława?

   Usuń
 8. To takie pranie mózgu przed świętami czy mózg wyprany na stałe. Ja też byłem w wojsku i pamiętam, kto o Jaruzelskim wypowiadał się pozytywnie. Budynie (jeśli byłeś w wojsku to wiesz kto miał mózg jak budyń), komuchy i ROMO z wypranymi mózgami jak ty i 70 centymetrowymi pałami, którzy na stołówce chwalili się, ze dziś pałowali tych z Ursusa a jutro z Huty Warszawa. Przestań pisać o miłości. Nasza kompania jako jedyna została w koszarach do pilnowania bo my po SPR (Szkole Podchorążych Rezerwy), absolwenci szkół wyższych, światli obywatele, niedający sobie wciskać kitu byli zbyt niepewni dla komuchów aby ich używać z bronią do czegokolwiek oprócz pilnowania koszar. Kaczora nie lubisz bo jest zagrożeniem dla czerwono różowej koalicji od lat. Dla Kiszczaka, Jaruzelskiego i Michnika, który nazwał Kiszczaka człowiekiem honoru. Miał prawo popełnić błąd ale miał szansę z tego błędu się wycofać, Nie wycofał się nigdy. Dla Michnika i Kuronia większym zagrożeniem była i jest narodowa prawica niż narodowi komuniści. Ja to rozumiem i ich rozumiem ale nie znaczy to, że się z nimi zgadzam. Przypisywanie jednym atutu pochodzenia, ze mają korzenie żydowskie (Michnik, Kuroń, Geremek) a drugim (Kaczyńskiemu) jako czynnika przekreślającego go jest nieuczciwe. To nacja, która przez wiele lat nie miała swojego kraju więc musiała włączyć by nie zginąć jako naród. Ma już w genach walkę o przerwanie i jednoczenie się. Sami wszystkiego nie zrobią więc wykorzystują wielu pożytecznych im idiotów takich jak ty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piszesz o sobie ,, światli obywatele" . Jak dla mnie, to oznacza, że już wtedy byłeś pustym, cynicznym, zarozumiałym i egoistycznym człowiekiem. Nie chcę Cie obrażać, ale takie mniemanie o sobie daje świadectwo Twojemu prostactwu. Wiadomo, że wykształcenie nie idzie w parze z intelektem.

   Usuń
  2. Ooo:) Napisałem "Światli obywatele" o moich kolegach z kompanii. Dziękuję za ocenę mojej osoby i moich kolegów. I jeszcze do tego "prostactwo". Ucieszyłem się. To znaczy, że takich jak ty mam za przeciwnika. Śpię spokojnie. Pogonimy was jednym kopnięciem, myślałem, że będzie trudniej. Wtedy byliście jak budynie i taki mózg wam pozostał. Budyniowaty, bez zaskoczenia. Bay. Niczego ci więcej nie odpisze, szkoda mojego a ty wal w klawiaturę, bo nie masz innego pomysłu na święta. Którą fabrykę palowałeś, FSO, Hutę Warszawa czy Ursus.

   Usuń
  3. Mówili na was ,,bażanty". Wiesz dlaczego? Bo nawet nie potrafiliście iść zgodnym marszem, kalecy, będący pośmiewiskiem każdego ośrodka gdzie była SPR. W Olsztynie, też była. I był ubaw.

   Usuń
  4. To wiemy kto zacz. Tak to prawda "bażanty" ale myśmy sie z tego śmiali. Wy za "budynia" nas ganialiście i to była dla was największa obraza. Nas ganiali tylko do 13 grudnia. Potem sraliście ze strachu w porty, bo nie wiedzieliście czym ta granda się skończy a jeden budyń przypadał na drużynę. Budynie byli już wtedy niegroźni, ci z ROMO tak, bo nafaszerowani jakimiś prochami i nasrane we łbach byli groźni z pałami. Na stołówce byliśmy z nimi i szczycili sie ilu "roboli" dziś wypałowali przy każdej kolacji. Budynie jak ty tylko szczekali ale w sumie to tępi i niegroźni tchórze. Zadziwia mnie tylko to, ze Wałęsy wtedy nienawidzicie, podobnie jak Michnika, Kaczora. Teraz jednych lubisz innych nie. Jak to ci zrobili. Przy budyniowym mózgu to zagwozdka dla mnie.

   Usuń
  5. Stary, to przecież zwykły trep i teraz tymi "bażantami" się odkrył. Sam byłem w wojsku z "budyniostwem". W tamtym czasie brali największych głąbów byli politycznie poprawni i walili im do łba jak do pieca. Zdecydowana większość przyjmowała wszystko. Zdarzały sie jednostki sensowne ale wtedy w wojsku bez szans na cokolwiek. Jacdom a właściwie powinien mieć nicka Jadcom sieje nienawiścią do wszystkich inaczej myślących a właściwie do w ogóle myślących. To z tamtych czasów im zostało. Wtedy wrogami dla nich byli Wałęsa, Michnik, Kościół (jako wspólnota i hierarchia), 90% narodu polskiego (bo wywrotowcy), my jako ludzie po normalnych studiach, którzy w większości bywali za granica i widzieli normalny świat. To ich bolało a tępota i zaślepienie na ówczesną władze nie pozwalały przyjąć racjonalnych argumentów. To w większości była zgraja karierowiczów, którym władza szalenie imponowała. Sam się dziwię jak nami potrafił miotać taki tępak ale wtedy ludzie po studiach cywilnych byli skierowani na inne problemy i łatwo im ulegali, trochę ze strachu a trochę bo powiedzieliśmy sobie: parę miesięcy z nimi wytrzymamy. Więc nimi nie dyskutowaliśmy, wykonywaliśmy ich najgłupsze rozkazy, co ich jeszcze bardziej rozsierdzało. Wytrzymaliśmy. Były też rodzynki, nasz dowódca plutonu, którego nam wszyscy zazdrościli. Później na praktyce w jednostce, dowódca kompanii ale to były rzeczywiście pojedyncze przypadki. Po 32 latach jestem zaskoczony, że ta treposka mentalność jeszcze nie wymarła, to w nich siedzi do śmierci bez względu, że świat się zmienił nie do poznania. Ten jad skierowany na prawicę, gdzie jak wszędzie pełno różnych głupków, których trzeba olewać i nie dopuszczać do głosu. Teraz ci złodzieje różowo czerwoni przez ostatnie dwadzieścia kilka lat rozprzedawali Polskę za marne pieniądze a teraz to tylko kraj postkolonialny z dostępem do taniej siły roboczej, dostarczycielem taniej siły roboczej dla Europy a co najważniejsze ogromny rynek zbytu dla ich towarów. Teraz dostawali sraczki na Ukrainie żeby tam wleźć jak do nas dwadzieścia lat temu i za bezcen to wszystko kupić a potem zamknąć. Ukraińcy może wytrwają.Rosja, Indie Brazylia, Iran się opamiętały bo są silne i jeszcze się bronią przed tą ogólnoświatową zarazą "demokracji światowej", trudno powiedzieć, na ile starczy im siły.

   Usuń
  6. ,,Brali" największych głąbów? Człowieku nawet nie masz pojęcia o czym piszesz. Wtedy wszyscy rzekomo jechali na komunę, a na egzaminy do szkół oficerskich, chorążówek, WAM-u itp. było po kilkunastu, kilkudziesięciu kandydatów na jedno miejsce.Poza tym piszesz o politycznie zależnych. Bzdura, nie te lata już. Ja w 80-tych latach będąc na urlopie SŁUŻYŁEM do mszy jako lektor i kantor. Do dzisiaj mam wielu, bardzo wielu przyjaciół księży, ale KSIĘŻY, a nie zboczków i złodziei w koloratce.Wtedy to była inna wiara, dzisiaj to skupisko NIENAWIŚCI i JADU, którego przedstawicielem jesteś i Ty. Resztę Twojej wypowiedzi przemilczę.

   Usuń
  7. Witaj trepie. Tak się was pozdrawiało, mówię o mentalności. Tak to inne czasy, wtedy można było księdza na czymś nakryć i od razu był TW, stąd rozumiem, że masz wielu "przyjaciół" pośród takich. Jak wyczytałem jesteś typem takim co służy. Ja nie.

   Usuń
  8. W Twojej wypowiedzi są całe pokłady głupoty? naiwności? braku czytanego tekstu? czy tez zwykłego chamstwa i prostactwa?

   Usuń
  9. Wybacz sam jesteś idiota
   gazda110

   Usuń
 9. banda postkomunistycznych dzieci i wnuków, próbuje zagłuszyć sumienia swoje i bliskich, pisaniem historii najnowszej, żenada

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobraź sobie, że to religia uspokaja sumienie i kace moralne. Spowiedź, komunia i......dalej hulaj dusza, piekła nie ma.

   Usuń
  2. Jak nie Kaczor to religia, co jeszcze ci przeszkadza?.

   Usuń
  3. Nie religia człowieczku, ale tacy wyznawcy jak Ty i bandziory w koloratkach.

   Usuń
  4. Napisałeś religia. Zapomniałem, jeszcze ci w koloratkach tez wam przeszkadzają. Oj tak przeszkadzają i tak ma być. Od wieków wam przeszkadzali.

   Usuń
  5. Nie ,,ci w koloratkach", ale pedofile, złodzieje, oszuści w koloratkach. To zasadnicza różnica. Ty widocznie tego nie ogarniasz.

   Usuń
  6. Każdy pedofil, złodziej i oszust w koloratce jest ateistą, jak ty.

   Usuń
  7. jesteś malutkim, zalęknionym, zakompleksionym człowiekiem, nad którym powinno się pochylić i ci pomóc, ale ja tak nie potrafię. Ja gardzę takimi jak ty, uważam was za pasożytów niegodnych życia. Osądzacie piersi, ale was nie można krytykować. Hipokryzja, cynizm i cwaniactwo. Cechy które masz od urodzenia. Nie przychodź tutaj zaśmiecać mi swoją obecnością miejsca.

   Usuń
  8. Osądzacie pierwsi, palikmiotku, nie "piersi"...

   Usuń
  9. zjadło literę, ale nie będę poprawiał. Kmiotów szukaj u swoich korzeni, teraz juz ich nie ma, są prostaczki, jak ty.

   Usuń
 10. Zawsze ta mieli wiec czemu teraz miało by być inaczej. Wielu łyka to jak pelikany i to niebezpieczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyobraź sobie, że nie zrozumiałem Twojego komentarza. Sorry.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  3. Usunąłem Twój komentarz, bo śmieci to szukaj w rodzinie. Wchodzisz na blog i uzurpujesz sobie prawo do ubliżania? Potwierdzam, nie jestes światłym wykształconym człowiekiem, tylko prostakiem i chamem.

   Usuń
  4. Przecież to ty ubliżasz, nie wiedziałem, że to twój blog. Napisałem ci dlaczego nie rozumiesz. Myślałem, ze mi podziękujesz a ty wyrzucasz. Sam spadam. Zdrowej wątroby życzę bo musi żółć produkować tonami. Inaczej ty nie możesz funkcjonować. Co może znaczyć taki facio beż żółci? Nic. by by

   Usuń
  5. Człowieku, wszedłeś na mój blog i zwracasz się do mnie ,,śmieciu"? Czego oczekujesz? Widać to, co pisałem wcześniej.

   Usuń
 11. "Komuna" padła prawie ćwierć wieku temu, ale niektórzy spóźnieni rewolucjoniści wciąż z nia walczą. Zwłaszcza ci o których wówczas nie słyszano i nikt ich nie chciał internować. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zstąpili ją "godnie" synowie i córki obrońców pokoju z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Chwasty wcześniej czy później zostane wyrwane później te, które uważają się za warzywo, bo trudniej je rozpoznać. Przy jedzeniu smakują jak piołun choć kwiaty maja różowe. Po smaku ich poznacie:) Poznamy.

   Usuń
  2. Oj Probus, a czym by żyli? Muszą dorabiać sobie życiorysy, a jak za młodzi, to idą po ,,prawdę" do Torunia, albo weteranów takich jak Jaro. POZDRAWIAM

   Usuń
  3. Zapomniałem o Tadku, tez was boli. Oj tak. Ma qrwa boleć jak mawiał pewien porucznik z wojska. Inaczej nie zapamiętacie.

   Usuń
  4. Mam prawdopodobnie trochę mniej lat co Ty, ale pamiętam tamte czasy gdy byłem jako nastolatek. Pamiętam naradę KK w Radomiu ok 4-6.12, która nagrana i puszczana w radio służyła jako propagandowe przygotowanie SW. Zrobiła na mnie wstrząsające wrażenie, ale byłem młody więc może łatwo mną było manipulować, chciałem przesłuchać ją teraz jako dorosły, ale nigdzie w Internecie, dosłownie NIGDZIE, nie można jej znaleźć. Aktualnie rządzący (w szerszym rozumieniu) doszli do wniosku, że nie pasuje do dzisiejszej doktryny i wyczyścili wszystkie jej kopie, przede wszystkim z przepastnego Internetu. Jeżeli ktoś by wiedział gdzie zdobyć ww materiał byłbym wdzięczny.

   Usuń
 12. Niestety, nie wiem, sam bym posłuchał. Dziękuje za komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 13. pierdoły zydokomunisto wypisujesz,by ratowac jaruza od petli,bo tylko to taka kara jest dla niego,za zdradę ojczyzny.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ty, taki patriota i Ojczyzna piszesz z małej litery? Pan Jaruzelski nie zdradził Ojczyzny, w przeciwieństwie do tych, co szkalują ja na rzecz np. kleru, Watykanu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjaciół zdradził, gdy ich z Polski w 1968 rokuwyganiał.

   Usuń
  2. Szanowny "Anonimowy" w tym wojsku toś na ścierze chyba jeździł i po latach wyżywasz się bo byłeś niedoceniany przez nikogo. Tak powołujesz się na IPN, "solidarność" itp. zapomniałeś, albo nie wiesz że w samej solidarność był rozłam jedni chcieli pokojowo sprawy załatwiać a drudzy wzorem naszej "kochanej sarmacji" szabelką walczyć, trzeba mierzyć siły na zamiary, przeliczyli się... dziwne jest to, że ludzie którzy mają jakiekolwiek wiadomości ze żródeł dawne LWP, BOR,(nie ZOMO, ORMO itp) mają zbieżne zdanie na temat powodów wprowadzenia stanu wojennego. Nie mam zamiaru nikogo bronić bo nie do mnie to należy, ale po "chrześcijańsku" to ocenia się czyny człowieka a nie człowieka - podobno...
   Michał.

   Usuń
  3. Dzięki, że zajrzałeś i odpowiedziałeś:) Pozdrawiam

   Usuń
  4. Przeczytałam wszystko co napisaliście. Podczas Stanu Wojennego miałam 10 lat. Mój ojciec był skoszarowany, Czyli wiadomo po której stronie. Nigdy nie przestałam wątpić, że to, co robił mój Ojciec nie było słuszne. Dlatego mam szacunek do Pana Generała Jaruzelskiego. Uważam, że miał niesamowitą odwagę. Grał o wolność. I niech sobie Ci z drugiej strony myślą co chcą. Mają do tego prawo. Szczególnie z równolatkami z organizacji KIK się nie dogaduję. Ja nigdy zdania nie zmienię.

   Usuń
  5. Szacunek. Masz zdanie takie samo jak ja. Tez byłem w armii. Pozdrawiam i zapraszam

   Usuń
  6. Bardzo ciekawy blog. Dobrze, że jest.

   Usuń