sobota, 18 lutego 2017

ZAMIAST POSTU


     Wszedł do domu, w którym byli zgromadzeni mieszkańcy wsi. Oznajmił im, że przestaną istnieć, a wieś zostanie spalona. Po tym, jak „Bury” opuścił dom, drzwi zostały zamknięte, a budynek, jak i inne zabudowania we wsi, podpalono. Spaliło się żywcem lub zginęło od kul 16 osób, w tym kobiety i dzieci.Dowódcą, o którym mowa był Romuald Rajs, ps. „Bury”. Dwa dni później w pobliżu miejscowości Puchały Stare ludzie „Burego” rozstrzelali 30 mężczyzn.Po kolejnych dwóch dniach oddziały Rajsa spacyfikowały wieś Zanie. Spalono albo zastrzelono 24 osoby. Kolejne ofiary zmarły w pomniejszych akcjach lub później w wyniku ran. Katolików mieszkających w spacyfikowanych miejscowościach nie spotkała krzywda, mordowano tylko ludność białoruskąTo m.in. ku jego czci ulicami Hajnówki przejdzie II Marsz Żołnierzy Wyklętych.
    Marsz przejdzie przez miasto 26 lutego. Organizują go środowiska nacjonalistyczno-narodowe, głównie Narodowa Hajnówka i ONR, które podczas wydarzenia mają zamiar czcić między innymi postać Romualda Rajsa „Burego”. Trasa marszu wiedzie dokładnie obok prawosławnego soboru Świętej Trójcy. Prawosławni mieszkańcy Hajnówki od lat protestują przeciwko czczeniu tego „wyklętego”. Mają dobre powody. W 1946 r. „Bury” wraz ze swoim oddziałem zamordował w tym regionie 79 osób, głównie wyznających prawosławie cywilów narodowości białoruskiej.
  W styczniu 1946 oddział „Burego” dokonał morderstw, które IPN w raporcie z obszernego śledztwa opisało jako „zbrodnia przeciw ludzkości o znamionach ludobójstwa”.
W 2005 r. Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN umorzyła śledztwo „w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości (...) w celu wyniszczenia części obywateli polskich, z powodu ich przynależności do białoruskiej grupy narodowej o wyznaniu prawosławnym”. Według IPN „postępowanie to zostało umorzone wobec prawomocnego zakończenia postępowania o te same czyny przeciwko sprawcy kierowniczemu oraz śmierci bezpośrednich sprawców i niewykrycia części z nich”. Jak stwierdziła dalej Komisja, „na podstawie wszystkich dowodów nie może być wątpliwości, że sprawcą kierowniczym – osobą wydającą rozkazy był R. Rajs, „Bury”.

                  Świetnych ,,mamy" bohaterów.....                    
                                                                                                        ( za Newsweek.pl) 

4 komentarze:

 1. Smutne to wszystko. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. widze ze nikt nie komentyuje twoich postow tylko probus. A u probusa odwrotnie. Ale tak to jest jak sie prowadzi jednoczesnie 2 kiepskie blogi....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, ale ja tak lubię:):):):):) dwa blogi, a na dodatek jeszcze występuje jako jacdom1, Probus i Korab, zapomniałeś?

   Usuń
  2. Wykazałeś objawy projekcji. Każdy z nas ma swój blog, ale możesz sobie uważać jak chcesz. Zwisa mi to śpiącym nietoperzem. Uważasz nasze blogi za kiepskie, pochwal się więc swoim. Podaj linka. Chętnie obejrzę i pochwalę.

   Usuń